Тема: Добір спільнокореневих слів. Позначення кореня. Урок–гра “Пташиний бенкет”
Мета:
закріпити знання учнів про спільнокореневі
слова та корінь; збагатити словниковий
запас учнів; формувати вміння добирати
спільнокореневі слова, позначати корінь,
складати речення ; сприяти розвитку
усного та писемного мовлення учнів,
спостережливості, уяви,пам’яті,критичного
мислення дитини; прищеплювати почуття
шанобливого ставлення до птахів,
навколишнього світу;виховувати почуття
взаємодопомоги, культури мовлення та
поведінки.
Хід уроку
I. Організаційна частина
Ось і пролунав дзвінок.
Сьогодні у нас незвичайний
урок.
Для збагачення нашої мови
зробимо ще крок.
II. Повідомлення теми і
мети уроку
- Сьогодні
на уроці будемо і далі українську мову
вивчати, правильно спільнокореневі
слова добирати, в них корінь визначати.
І все це під час гри виконувати!
III.
Актуалізація знань, умінь і навичок
-
Читання вірша вчителем. ( С. 120, впр. 1)
– Чому він стукотить?
– Як же іншим птахам зимувати?
– Де їм їжу здобувати?
– Пропоную для птахів дещо
влаштувати.
2. Робота в учнівських
зошитах.
а) Запис дати дня.
б) Хвилинка каліграфії.
– А щоб дізнатися, що для
птахів влаштувати, треба букву, з’єднання,
слово каліграфічно написати.
Бб бе ен нк ке ет бенкет
– Яке ж слово склали, коли
з’єднання прописали?( Бенкет)
3. Добір синонімів
– Як ви розумієте це слово?
Доберіть до нього синоніми.
Бенкет – пир, звані сніданок,
обід, вечеря на честь якоїсь особи.
-
Отже, у гру “Пташиний бенкет”граємо?
-
Уважно слухаємо, грамотно пишемо, правильно відповідаємо, українську мову вивчаємо.
4. Словникова робота над
словом, правопис якого потрібно
запам’ятати.
– Перший гість завітав,
Що ж для нього клас приготував?
Запис на дошці слова “дятел“.
-
Складання речення на основі почутої загадки та (С. 120, впр.1)
– Користуючись словами
тексту та слайдом, складіть речення.
Запишемо його до зошита за допомогою
гри “Дружба”.
Дятел дзьобом лущить
кору дерев.
-
Визначення граматичної основи речення, частин мови, якими вони виражені.( Дятел дзьобає)
-
Добір звукової схеми до виділеного слова “дзьоб”.
– Назвіть виділене слово.
Вимовте перший звук. Назвіть букви, які
він позначає.
– Яка звукова схема відповідає
цьому слову ?
IV.
Закріплення знань, умінь та навичок з
теми у виконанні тренувальних вправ.
-
Добір спільнокореневих слів до слова “дзьоб” і запис їх до зошита.
– До цього слова пропоную
спільнокореневе слова дібрати, але
спочатку правило потрібно пригадати.
– Які слова називаються
спільнокореневими?
Дзьоб – дзьобик,
дзьобати.
-
Виконання вправи 2, с. 120.
– Чи
дарма на дереві дятел прилаштувався,
стукотів і так старався?
а) Читання з передбаченням.
(Читає вчитель)
– Отже, чим він займався?
б) Інтонування речення.
– Прочитайте I абзац, опис
дятла. Знайдіть виділене речення .
Прочитайте його з відповідною інтонацією.
( Який же він ошатний!)
– Дятел просить до тлумачного
словника завітати , нове слово про нього
запам’ятати.
-
Хвилинка етимології.
Ошатний –
гарний, святково вдягнений.
-
Яке слово-прикметник узагальнює опис дятла? ( Строкатий)
Строкатий –
рябий, плямистий, різнобарвний.
V. Списування з
коментуванням ( С. 120, впр.2, II абзац)
– Погляньте, хто до годівниці
швидко летить
Та голосно цвірінчить … (
Горобець )
-
Чим же наша годівничка його пригостить?
-
Він пропонує другий абзац списати та пропущені букви вставляти. Потім спільнокореневі слова знайти та корінь визначити.
Дерева – деревця.
Ліс – лісовим.
Лікарем – лікує.
1. Складання
сенкану за схемою.
– До бенкету ось погляньте:
Прилетіла жовтогруда птиця
–
Сала справжня смаківниця
… ( Синиця)
-
Вона пропонує про дятла сенкан складать,
Все, що про нього дізнались,
підсумувать.
-
Дятел.
-
Строкатий, ошатний.
-
Лікує, обстежує, обслуговує.
-
Шкідників з-під кори дістає.
-
Лікар.
2. Вибіркове
списування. (С. 121, впр. 3 )
– Крізь зимові заметілі
дивні птахи прилетіли.
Ягідки горобини та калини
сухі
полюбляють … (Снігурі та
омелюхи )
а)
Колективна робота
– Знайдіть
у тексті вправи до слова”сад”
спільнокореневі.
Сад – садочок.
– А зараз доберемо
спільнокореневі, виражені прикметником,
дієсловом.
(Словниковий
диктант)
Сад – садочок, садовий,
садити.
3. Творча
робота. Гра “Лото”.
– Дивна пташка бажає
крилатками клена обідати, а вам пропонує
слова у речення під час гри “Лото”
складати. (Чечітка)
шанують, Люди, працю,
наполегливу, дятла.
діти, Працьовиті,
красиву, змайстрували, годівничку.
Люди шанують наполегливу
працю дятла.
Працьовиті діти
змайстрували красиву годівничку.
VI. Фізкультхвилинка для
очей
Очі – вгору, очі – вниз.
Направо і наліво очима
подивись.
Сусіду та гостям привітно
усміхнись!
VII. Підсумок кроку
-
Ось погляньте
Пташенятко-янголятко до
годівниці підлітає
І підсумок уроку провести
допомагає.
-
Перші 7 букв алфавіту допоможуть вам слова назвать.
Щоб про все, що на уроці
відбулося, могли підсумувать.
-
Отже, ми:
А – Активізували свій
словник.
Б – Бенкет птахам влаштували.
В – Вибирали у тексті вправи
й виписували спільнокореневі слова.
Визначали і позначали корінь.
Г – Грали.
Д – Добирали спільнокореневі
слова.
Е – Ерудицію розвивали.
VIII.
Домашнє завдання
1 група:
с.121, впр.3 – до підкреслених слів виписати
спільнокореневі, позначити корінь.
2 група: до
слів зима,
спів підібрати
спільнокореневі, виражені ім., прикм.,
дієсл.
Комментариев нет:
Отправить комментарий